Konferencja: Muzyka jako istotny czynnik współczesnego kształcenia dzieci i młodzieży

5 kwietnia 2019 r. w siedzibie Uczelni odbyła się Ogólnopolska Konferencja naukowa "Muzyka jako istotny czynnik wychowania dzieci i młodzieży". Wzięli w niej udział nauczyciele z regionu konińskiego oraz przedstawiciele nauki zajmujący się muzyką. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia był prof. UKW dr. hab. Ryszard Piotrowski - dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych.

Otwarcia konferencji dokonali dr Marek Waszkowiak - Rektor Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich w Koninie oraz prof. zw. dr Bernard Mendlik z Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu K. Wielkiego w Bydgoszczy, dr hab. Ryszard J. Piotrowski - Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych WSKM w Koninie oraz wykładowca UKW w Bydgoszczy. Podczas konferencji zaprezentowano poniższe wystąpienia:
1. Dr Tomasz Olejniczak - WSKM w Koninie.
    Wyrównywanie muzycznych szans edukacyjnych dzieci i młodzieży.
2. Dr Beata Kamińska - UKW w Bydgoszczy.
   Wielopłaszczyznowy i wielokierunkowy rozwój dziecka w aspekcie muzycznym.
3. Mgr Waldemar Matuszak - WSKM w Koninie.
    Wybrane problemy nauczyciela muzyki w szkole podstawowej. Jak im przeciwdziałać?
4. Mgr Zbigniew Osajda - WSKM w Koninie.
    Potrzeba kształcenia artystycznego – przymus czy przywilej?
5. Prof. dr hab. Bernard Mendlik - UKW w Bydgoszczy.
    Emisja głosu w edukacji wokalnej dzieci i młodzieży.
6. Prof. dr hab. Mariusz Kończal - UKW w Bydgoszczy.
    Ekspresja dziecka w kontekście śpiewu zespołowego.
7. Mgr Krzysztof Kupiński - WSKM w Koninie.
    Muzyka jako przedmiot refleksji filozoficznej.
8. Prof. dr hab. Anna Janosz - UKW w Bydgoszczy.
    Uczestnictwo w kulturze muzycznej - motywy i potrzeby.
9.  Dr hab. Ryszard Piotrowski - WSKM w Koninie i UKW w Bydgoszczy.
    Znaczenie muzyki w życiu dzieci i młodzieży.
10. Dr Paweł Trzos - Katedra Pedagogiki Muzyki UKW w Bydgoszczy.
    Znaczenia muzyki – znaczenia kultury. O wybranych rozwiązaniach w dydaktyce wczesnej edukacji.
11. Mgr Łukasz Pulchny - Niepubliczna Szkoła Podstawowa Perpetuum Mobile Fundacji Kreatywnej Edukacji w Bydgoszczy.
    Problemy kształcenia muzycznego w pracy z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.