Program finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego:
Doskonała Nauka II — Wsparcie konferencji naukowych

Migracje jako problem polityczny, społeczny i ekonomiczny
10-11 kwietnia 2024

10.04.2024 (środa) 10.00-10.45 Rozpoczęcie
dr Marek Waszkowiak – rektor Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich.

Wystąpienia zaproszonych gości.
10.45-12.30 Sesja 1. Współczesne wyzwania migracyjne – perspektywa międzynarodowa - moderatorzy: dr hab. Włodzimierz Strelcow, dr hab. Sviatlana Sialverstava

1. Powrót migrantów na powojenną Ukrainę: budowanie zestawu narzędzi
    dr hab. Olha Prokopenko (Estoński Przedsiębiorczy Uniwersytet Nauk Stosowanych)
  2. Migracja z Białorusi: gdzie i ilu Białorusinów wyjechało?
    dr Henadzi Korshunau (Akademia Białoruska, WSKM)
  3. Problem adaptacji społecznej i psychologicznej migrantów ukraińskich w Europie
    dr hab. Tetiana Bondarenko, dr hab. Maryna Vasylieva, mgr. Roman Nesterenko (Ukraińska Akademia Inżynieryjno-Pedagogiczna)
  4. Trauma psychiczna białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego na wygnaniu. Czynniki jej uzdrowienia - dr Alena Grybanava (Akademia Białoruska)
  5. Wpływ procesów migracyjnych na Ukrainie na kraje UE – dr hab. Viktoriia Shvedun (Narodowy Uniwersytet Obrony Ludności Ukrainy)
  6. Społeczno-ekonomiczne aspekty migracji Ukraińców podczas stanu wojennego: rola organizacji pozarządowych - dr hab. Ludmila Prychodchenko (Narodowy Uniwersytet “Politechnika Odeska”), dr hab. Olena Ivashko (Wołyński Uniwersytet Narodowy imienia Łesi Ukrainki), dr Ihor Chulipa (Wołyński Uniwersytet Narodowy imienia Łesi Ukrainki)
  7. Migracja wymuszona w warunkach wojny w Ukrainie: problemy i wyzwania
    dr hab. Liliana Horal (Ivano-Frankowski Narodowy Uniwersytet Techniczny Ropy i Gazu) , dr  hab. Halyna Vozniak (Instytut Badań Regionalnych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy imienia M.I. Dolishnego), dr hab. Olha Mulska (Instytut Badań Regionalnych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy imienia M.I. Dolishnego)
  8. Zarządzanie przygranicznym garnizonem Policji w dobie konfliktu zbrojnego w Ukrainie i kryzysu migracyjnego – dr Piotr Zalewski (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
  9. Migracja i godność ludzka - próba holistycznej perspektywy – prof. dr hab. Pavol Dancák (Uniwersytet w Preszowie, Słowacja).

12.30-12.45 Przerwa na kawę

12:45-13.30 Panel dyskusyjny Migracja - wyzwanie oraz szansa. Czy nauczyliśmy się żyć w turbulentnym świecie?  –  moderator: dr Marek Waszkowiak

Jacek Piechota (Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza), dr Jacek Bartkowiak (Starosta Słupecki), dr Krzysztof Witkowski (Burmistrz Miasta Koło), Paweł Mackiewicz (Fundacja Okno na Wschód)

13.30-14.15 Przerwa obiadowa